Tak máme demodexy a léčíme se

02.03.2010 08:05

Byli jsme včera u veterináře, jelikož se Airince asi před 14 dny na několika místech objevily flíčky bez srsti a máme diagnózu výskytu Demodex canis, což je parazit způsobující demodikózu, který žije ve chlupových váčcích. Jeho výskyt se projevuje vypadáváním srsti v postižených oblastech a přenáší se z matky na plod v několika prvních dnech po porodu (naštěstí již ne dále mezi dospělými psi).

Vše to začalo tím, že se Airince objevily dva flíčky na hlavě a jeden asi centimetrového průměru na hřbetě za krkem a také na kůži pod krkem. Vše velikostně cca 1cm průměru. Ze začátku jsme se domnívali, že by třeba mohlo jít jen o nedostatek nějakého vitamínu a nasadili jsme tedy výživu na srst společně s losovým olejem. Flíčky si nijak neškrábala a tak jsme se rozhodli posečkat s návštěvou veterináře.


Demodex canis

Po necelých dvou týdnech se ale flíčky nijak neměnily a naopak se začaly objevovat malé další v zadní části hřbetu a také na noze. Naštěstí tedy opět nic velkého, jen taková světlejší místečka s prořídlou srstí. To ale byl jasný signál, že tedy není na co čekat a šlo se k veterináři. Ten provedl stěr z kůže a pod mikroskopem zjistil výskyt demodexů. Ty prý má v těle skoro každý pes, ale pokud dojde k oslabení imunity u psa a rozšíření těchto parazitů do určitého množství, může se demodikóza objevit.

Takže jsme dostali antibiotika na 14 dní a dva šampony na koupání - 1x týdně. První je antibakteriální Peroxyderm, kterým se má omýt před samotnou aplikací Ectodexu, což je "mírně" :) smradlavá antiparazitní tekutina určená po naředění přímo k polití na postižená místa, kde se nechá zaschnout a působí proti těmto parazitům a vývoje schopným vajíčkům. Hlavně jsme byli upozorněni, že máme poté více větrat, jelikož tento šampon opravdu smrdí :)))) Léčbu i nadále podporujeme výživou na srst v podobě vitamínů a losového oleje.

Jen pro zajímavost je na antiparazitiku Ectodex napsáno, že nemá na psi vedlejší účinky a je dobře snášen, jen se nesmí používat pro čivavy, kde by mohl způsobit i smrt !!!

Za 14 dní vyrážíme na kontrolu a budeme doufat, že bude vše již OK. Úspěšnost léčby je přes 90%, ale pokud by toto nepomohlo, bude následovat injekce na podporu imunity. Tak nám držte pěsti a tlapky.

Ahooj ... Airinkovci

—————

Zpět